TRAGÉDIE Z DRAŽŮVEK SE UŽ NESMÍ OPAKOVAT
V listopadu se na Ministerstvu spravedlnosti na základě mé žádosti konal kulatý stůl k problematice přítomnosti tzv. nezúčastněné osoby při úkonech trestního řízení. Podle zákona platí, že „státní orgány, právnické a fyzické osoby jsou povinny bez zbytečného odkladu, a nestanoví-li zvláštní předpis jinak, i bez úplaty vyhovovat dožádáním orgánů činných v trestním řízení při plnění jejich úkolů“. Jedním z úkolů orgánů činných v trestním řízení je např. povinnost přibrat k domovní a osobní prohlídce osobu, která není na věci zúčastněna. V praxi se zejména orgány policie pro potřebu provádění úkonu, který je spojen s obligatorní přítomností nezúčastněné osoby, obracejí na obce.
S tímto podnětem se na mě obrátila paní starostka Klára Čudrnáková z obce Dražůvky z mého senátního obvodu. V roce 2019 si Policie ČR vyžádala ke svému zákroku účast místostarosty obce Dražůvky, kterého následně pachatel, čelící výzvě policistů k otevření domu, smrtelně postřelil. Ihned po incidentu se rozběhla diskuse, jak dalece je doprovod policie nutný v dnešní době, kdy každý zasahující policista má na sobě záznamové zařízení, které dokumentuje jeho pohyb a řeč.
Předmětem diskuze byla i otázka, zda je nadále nezbytné vyžadovat přítomnost nezúčastněné osoby při určitých úkonech a zda by nebylo možné jinými prostředky dosáhnout cíle, který je sledován tímto institutem. Dále jak zajistit proškolení a bezpečnost nezúčastněných osob.
Kulatého stolu se zúčastnili zástupci Ministerstva spravedlnosti, Ministerstva vnitra, Policejní prezidium ČR, SMO ČR, Exekutorská komora, Česká advokátní komora, Nejvyšší soud, starostka obce Dražůvky.
Věřím, že v této diskuzi budeme pokračovat, především v souvislosti s připravovanou novelou Trestního řádu.